Cherish, Nurture, Aspire, Achieve

Find out more

 

Staff

Staff Structure 2022-23

Leadership Team

Mrs Leanne Arrowsmith – Head Teacher and Designated Safeguarding Lead

Mrs Nicki Treadwell - Acting SENDCo

Miss Ella Rice - EYFS Lead

Miss Steph Pinniger - KS1 Lead

Miss Lucy Steele - KS2 Lead

Class Structure

Dart Team - Foundation

Class Teachers:

Miss Ella Rice - Robins Class Teacher

Miss Nicola Einchcomb - Robins Class Teacher

Mrs Lucy Miller - Goldfinches Class Teacher

TA Support:

Mrs Wendy Francis 

Miss Krystal Dennis

 Mrs Nicky Johns 

 

Exe Team – Years 1 and 2

Class Teachers:

Miss Steph Pinniger - Magpies Class Teacher, Year 1 

Mrs Caragh Colegate - Magpies Class Teacher, Year 1 

Mr Kevin Rainey - Woodpeckers Class Teacher, Year 1 

Miss Sophie Hope - Cuckoos Class Teacher, Year 2

Mrs Naomi Cook - Doves Class Teacher, Year 2

Mrs Louise Jones - Doves Class Teacher, Year 2

 TA Support:

Miss Zoe Peek

Miss Ewelina Zychlinska

Mrs Karen Larkins 

Mrs Charlotte McGurk

Mrs Kerry Heathcock

Mrs Julia Mlynarska (HLTA)

Otter Team – Years 3 and 4

Class Teachers:

Miss Laura Westaway - Skylarks Class Teacher, Year 3

Mrs Rachel Standford - Jays Class Teacher, Year 3 

Mr Ben Pote - Barn Owls Class Teacher, Year 4 

Mrs Hannah Smith - Merlins Class Teacher, Year 4

Mrs Melissa Partridge - Merlins Class Teacher, Year 4 

TA Support:

Mrs Nicky Carver (HLTA)

Mrs Hayley Cude 

Mrs Amanda Ford

Mrs Sarah Ruffett (HLTA)

Mrs Tamsin Greenaway

Mrs Paula Westaway 

Culm Team – Years 5 and 6

Class Teachers:

Miss Lucy Steele - Kingfishers Class Teacher, Year 5

Mrs Caragh Colegate - Kingfishers Class Teacher, Year 5

Mr Sam Netherway - Starlings Class Teacher, Year 5 

Miss Ali Cox - Eagles Class Teacher, Year 6

Mrs Michelle Lockyer - Hen Harriers Class Teacher, Year 6 

TA Support:

Mrs Heidi Raybould

Mrs Rachael Peers (HLTA)

Mrs Kelly Soper

Miss Abbey Blake

Miss Natalie Croker 

EAL Squad

This team works throughout the school to meet the needs of children with English as an additional language:

Mrs Julia Mlynarska

Miss Ewelina Zychlinska

Pastoral Squad

This team works to meet the social and emotional needs of children throughout the school. They are largely based in our Thrive room:

Mrs Mandy Cousins (Parent Support Advisor / Deputy Designated Safeguarding Lead) )

Mrs Denise Killen

Administration Team

The office team work within the school reception area:

Mrs Tiffany Case

Miss Emily Francis

Mrs Julie Pike 

Mrs Sharon Harris

Catering and Kitchen Team

Mrs Christine Chamberlain

Mrs Bet Phillipson

Mrs Louise Partridge

Miss Shelby Ball

Mealtime Assistants

Mrs Angie Hawkins

Mrs Heidi Raybould,

Miss Claire Harris

Miss Hannah Partridge  

Mrs Andrea Wilson,

Mrs Pauline Edworthy

Mrs Jodie Hourican

 Mrs Suzanna Payne 

Mrs Alison Palmer

Miss Natalie Croker 

Caretaking Team

Mr Rob Broomfield

Mrs Louise Partridge

Mrs Jenny Coleby

Mrs Angie Hawkins